Skip To Main Content

Staff Directory

School Leadership

Alice Hand

Alice Hand

Head of Early Years
Jay Thompson

Jay Thompson

Head of Primary
Jon Barker

Jon Barker

Head of Secondary, Geography

Early Years Foundation Stage

Alice Hand

Alice Hand

Head of Early Years
Emma Jones

Emma Jones

Deputy Head of Early Years, Foundation 2 Butterflies
Marama Young

Marama Young

Foundation 2 Bees
Kelly Bates

Kelly Bates

Foundation 2 Ladybirds
Rebecca Neville

Rebecca Neville

Foundation 3 Discoverers
Donna Raw

Donna Raw

Foundation 3 Inventors
Lee-Anna Storey

Lee-Anna Storey

Foundation 3 Explorers

Primary

Jay Thompson

Jay Thompson

Head of Primary
Lucy Whittaker

Lucy Whittaker

Deputy Head of Primary
Sonia Delestree

Sonia Delestree

Key Stage 1 Leader, Year 1 Eagles
Shay Breytenbach

Shay Breytenbach

Year 1 Owls
Shona Du Plessis

Shona Du Plessis

Year 1 Peacocks
Charlie Karim

Charlie Karim

Year 2 Lotus
Christine Miles

Christine Miles

Year 2 Orchids
Casey Dhevan

Casey Dhevan

Year 2 Sunflowers
Mike Higgins

Mike Higgins

Year 3 Jupiter
Donal MacKinnon

Donal MacKinnon

Year 3 Mars
Lauren MacInnes

Lauren MacInnes

Year 3 Venus
Dan Joslin

Dan Joslin

Lower Key Stage 2 Leader, Year 4 Electrons
Franco Breytenbach

Franco Breytenbach

Year 4 Neutrons
Kat Goddard

Kat Goddard

Year 4 Protons
Nicola Lloyd

Nicola Lloyd

Upper Key Stage 2 Leader, Year 5 Chameleons
Jason Lumsden

Jason Lumsden

Year 5 Geckos
Lee Rathjen

Lee Rathjen

Year 5 Iguanas
Mat Croucher

Mat Croucher

Year 6 Dolphins
Jacob Mills

Jacob Mills

Year 6 Manta Rays
Ala Abed

Ala Abed

Year 6 Seals
Joe Gill

Joe Gill

Physical Education

Secondary and Sixth Form

Jon Barker

Jon Barker

Head of Secondary, Geography
Sophie Barker

Sophie Barker

Deputy Head of Secondary, English, Drama
Jacob Rusling

Jacob Rusling

Head of Sixth Form, Drama
Mandie Marshall

Mandie Marshall

Head of English & Communication, English
Sean O'Connor

Sean O'Connor

Head of Mathematics
Tracy May

Tracy May

Head of Science
Tom Roberts

Tom Roberts

Head of Humanities
Jane Riley

Jane Riley

Head of Key Stage 3, History
Natasha Tereshchenko

Natasha Tereshchenko

Head of Key Stage 4, French
Jon Simpson

Jon Simpson

SENCO, Physical Education
Richard Soriano

Richard Soriano

Physical Education
James Drew

James Drew

English
Shubinoy Kapoor

Shubinoy Kapoor

English, Year 7 Poe Tutor
Steve Wheeler

Steve Wheeler

ESL, Year 8 Pythagoras Tutor
Emmanuel Bamgboye

Emmanuel Bamgboye

Mathematics, Year 7 Austen Tutor
Thomas Davis

Thomas Davis

Mathematics, Year 10 DaVinci
John Kerr

John Kerr

Chemistry, Year 9 MiMiAung Tutor
Ian Martin

Ian Martin

Biology, Year 9 Newton Tutor
Volkan Durak

Volkan Durak

Physics, Year 12 Parks Tutor
Nidheesh Christopher

Nidheesh Christopher

Physics, Year 12 Locke Tutor
Paul Aarts

Paul Aarts

Art, Year 11 Jordan Tutor
Raoul Wijffels

Raoul Wijffels

Music, Year 13 Turing Tutor
Chidi Onyia

Chidi Onyia

Geography, Year 7 Dickens Tutor
Glenn Kelly

Glenn Kelly

History, Year 10 Vivaldi Tutor
Angus Brown

Angus Brown

Business, Year 13 Saujani Tutor
Naima Tighe-Umbers

Naima Tighe-Umbers

Economics, Year 8 Einstein Tutor
Soheil Meskini

Soheil Meskini

Computing